Bieg 9 Górników

Pacyfikacja kopalni KWK „Wujek” w 1981 roku stanowi jedno z najtragiczniejszych i najbardziej symbolicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Śląska                i lokalnej społeczności. Przez 6 lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności           w Katowicach organizowało dla młodzieży szkolnej specjalny bieg, którego celem było upamiętnienie poległych górników poprzez sportową aktywność.
W 2018 roku, po nawiązaniu współpracy z firmą Jafi Sport, Bieg 9 Górników stał się ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do wszystkich biegaczy. Wyjątkowa idea, nietypowy dystans i zaskakująco wymagająca trasa                         w malowniczym Parku Kościuszki przyciągnęła na start niemal 250 uczestników.
Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, górnicy KWK „Wujek” w Katowicach ogłosili strajk okupacyjny przeciwko tej decyzji. 16 grudnia zostali spacyfikowani przez Milicję Obywatelską, wojsko oraz pluton specjalny ZOMO, który otworzył ogień w stronę górników. Zginęło dziewięciu:                      Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk                          i Zenon Zając, a dwudziestu trzech innych strajkujących zostało rannych.
11 grudnia 2021 roku, po prawie dwóch latach nieobecności na trasie, po raz kolejny pobiegniemy w Biegu 9 Górników i złożymy kwiaty pod pomnikiem na Placu NSZZ Solidarność. Każdy kolejny rok oddala nas od tragicznego wydarzenia, ale pamięć o poległych i strajkujących nie może się zatrzeć. Startując na symbolicznym dystansie 9 kilometrów oddajemy hołd tym, którzy nie zawahali się upomnieć o wolność i zapłacić za to najwyższą cenę.
Sprawdź szczegóły wydarzenia i dołącz do grona uczestników. Daj znać swoim znajomym i wspólnie spotkajmy się w Katowicach. Gwarantujemy maksymalne zaangażowanie w organizację zawodów, które łączą wymiar historyczny oraz sportowy. Uczestnicy edycji z 2018 i 2019 roku mogą potwierdzić, że wyznaczona trasa Biegu 9 Górników okazała się wyjątkowym, intrygującym, sportowym wyzwaniem.

 
 

Dodaj komentarz